Mała frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego. Nadchodzą zmiany!

Mała frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego. Nadchodzą zmiany!

Mimo że w ostatnim dziesięcioleciu wyremontowano mnóstwo sal gimnastycznych, tworząc uczniom lepsze warunki, to frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego stale spada. Wielu uczniów zwyczajnie nie lubi sportowej rywalizacji, dlatego wykorzystuje możliwość zwolnień z lekcji WF, by poświęcić ten czas na inne aktywności. Znaleziono sposób, by temu zaradzić.

30% uczniów nie chodzi na WF

To dość zaskakujące, ale aż 30% uczniów posiłkuje się stałym zwolnieniem z lekcji wychowania fizycznego. Do tego dochodzą jeszcze krótsze zwolnienia, które sprawiają, że uczniowie rzadko pojawiają się na zajęciach poświęconych aktywności fizycznej. A ta bez wątpienia jest ważna dla zdrowia młodych organizmów. Polska, podobnie jak kraje zachodnie, zmaga się z narastającym problemem otyłości i nadwagi w społeczeństwie. Otyłe stają się osoby coraz młodsze i brak regularnego ruchu zdecydowanie ma na to wpływ. Należy również wziąć pod uwagę pogarszającą się jakość jedzenia. To wszystko działa na naszą niekorzyść, dlatego konieczne jest świadome działanie. Odpowiednie kroki podjęło Ministerstwo Sportu w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji.

Tylko uzasadnione zwolnienia z WF

Dotychczas długoterminowe zwolnienie z zajęć WF mógł wystawić lekarz rodzinny. To oznaczało, że takie zwolnienie mógł otrzymać praktycznie każdy, kto dobrze się wytłumaczył. Od tego roku szkolnego się to zmieni. Zwolnienia będą bowiem wystawiane tylko przez lekarzy specjalistów. Uczeń nie będzie więc mógł wykręcić się sianem. Zobaczymy, czy ta zmiana przyniesie istotne efekty.

Warto przy tym pamiętać, że lekcje WF w szkołach są często traktowane po macoszemu i w rzeczywistości mało pomagają. Trudno się też nastolatkom dziwić, że nie chcą grać w zbijaka przez 3 lata z rzędu. Warto więc przyjrzeć się organizowanym zajęciom. Co więcej, warto zachęcać własne dzieci do podejmowania aktywności fizycznej poza szkołą. To świetna okazja do aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym.

Przeczytaj również: https://www.zachodnie.pl/jezeli-uprawiasz-sport-izotonik-to-podstawa-mozesz-go-zrobic-w-swojej-kuchni/.