Czy mleko jest zdrowe?

Czy mleko jest zdrowe?

Mleko i przetwory mleczne powszechnie uważa się za zdrowe, co powoli się zmienia. Czy zmiana podejścia do mleka wynika z tego, iż nie jest ono tak zdrowe, jak się wydawało? A może samo mleko nie jest szkodliwe, a sposób jego pozyskiwania? Trudno powiedzieć. Faktem jest natomiast, że mleko należy pić z umiarem.

Mleko: za i przeciw

Największą zaletą mleka jest jego smak. Mleko krowie idealnie komponuje się z kawą, deserami i śniadaniami. Wielbiciele mleka nie potrafią wyobrazić sobie dnia bez tego napoju. Warto również wspomnieć, że mleko ma całkiem sporo właściwości odżywczych, jednak ta kwestia niestety nie jest zero-jedynkowa. Z jednej strony mamy bowiem doskonałe źródło wapnia, magnezu, cynku i witamin z grupy B, ale gdy mówimy o mleku prosto od krowy, w dodatku takiej, która spokojnie żyje sobie w klasycznym gospodarstwie rolnym. A tymczasem mleko dostępne w sklepach pochodzi z hodowli przemysłowych. Masowa hodowla krów wiąże się z fatalnymi warunkami dla zwierząt, przez co krowy chorują i nieustannie przyjmują antybiotyki, które następnie przyjmujemy my. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że mleko pobiera się od krów w ciąży, przez co zawiera ono mnóstwo hormonów. Z tego powodu picie dużych ilości mleka na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie. Chyba że mamy własną krówkę swobodnie pasącą się na przydomowym pastwisku. Te czasy są niestety już dawno za nami. Obecnie nawet rolnicy wolą inwestować w hodowle przemysłowe, gdyż to bardziej się opłaca.

Jak sprawdzić, czy ma się nietolerancję laktozy?

Osoby, które nie zmagają się z nietolerancją laktozy, od czasu do czasu mogą sobie wypić mleko. Natomiast nietolerancja sprawia, że każdy łyk mleka wiąże się z uciążliwymi konsekwencjami w postaci wzdęć, biegunek, nudności i ogólnego uczucia ciężkości. Jeśli masz nietolerancję laktozy, nie potrzebujesz wnikliwych badań — od razu to poczujesz. Warto na jakiś czas wyeliminować mleko i produkty mleczne z diety, by sprawdzić samopoczucie. Jeśli nie zauważysz zmian, spożywaj mleko dalej. Jeśli zaś poczujesz różnicę na lepsze, to znak, że odstawienie mleka wyjdzie Ci na zdrowie.