Patologie na rynku mieszkaniowym — nie tylko w Polsce

Patologie na rynku mieszkaniowym — nie tylko w Polsce

Może się wydawać, że tylko polski rynek mieszkaniowy jest pełen nieuczciwych wynajmujących i że tylko nasze czynsze sięgają kosmosu. Jak się okazuje, samowolka na rynku wynajmu mieszkań to standard europejski. Kolejne kraje podejmują kroki w celu ograniczenia nieuczciwych praktyk stosowanych zarówno przez wynajmujących, jak i najemców.

Prawo surowsze dla właścicieli mieszkań?

Być może wiedzieliście wcześniej, że rynek wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest równie, a może nawet bardziej, dramatyczny, co w Polsce. Statystyki bezlitośnie prezentują fakty, z których wynika, że coraz więcej osób przed trzydziestką nie ma pieniędzy na zapłacenie czynszu. I można pomyśleć, że władze UK planują wstawić się za obywatelami, ale nie o to w tym chodzi. Wysokie ceny najmu zaburzają rozwój miast, ponieważ pracownicy fizyczni oraz ludzie świeżo po studiach zwyczajnie muszą opuszczać centra miast, by mieć na życie. Można przypuszczać, że to właśnie dlatego władze Wielkiej Brytanii zaostrzają prawo wynajmu mieszkań. W Polsce problem jest podobny, jednak raczej nie możemy liczyć na szybką zmianę sytuacji. Zaostrzone prawo w UK też nie uratuje Brytyjczyków przed wysokimi czynszami, ale to dobry początek korzystnych zmian.

Właściciele mieszkań bezlitośnie wykorzystują okazję?

Relacje wynajmujących z najemcami nigdy nie są czarno-białe. Czasami to najemcy dają popalić uczciwym właścicielom mieszkań. Nie można jednak nie zauważyć, że sytuacja cenowa na rynku wynajmu przebija nawet podwyżki stóp procentowych. Tym sposobem ludzie naprawdę są w kropce: nie stać ich ani na kredyt, ani na podjęcie najmu. To może stać się przyczyną wielu kryzysów społecznych, zwłaszcza że równie trudnej sytuacji mieszkaniowej nie było nigdy wcześniej.