Sanatoria NFZ: nadchodzą korzystne zmiany!

Sanatoria NFZ: nadchodzą korzystne zmiany!

Leczenie w sanatorium wymaga odpowiedniego skierowania od lekarza, co jest zrozumiałe, ale w obecnej formie także uciążliwe dla pacjenta. Sprawą przestarzałych, papierowych skierowań na leczenie uzdrowiskowe zajęło się Ministerstwo Zdrowia. Trwają prace nad wprowadzeniem e-skierowań na leczenie sanatoryjne.

Koniec ze skomplikowanym systemem skierowań

Pacjenci chorujący przewlekle doskonale wiedzą, jak uciążliwe jest załatwianie regularnych wizyt w gabinetach lekarskich, Niektóre procedury szpitalne także są skomplikowane, jakby samo leczenie nie było wystarczająco męczące. Okazuje się, że uzyskanie i zrealizowanie skierowania na pobyt w sanatorium NFZ także jest problematyczne. Skierowanie na pobyt w sanatorium jest obecnie dostępne wyłącznie w formie papierowej. Tak samo jest jedynie w przypadku programów lekowych i leczenia psychiatrycznego. To system przestarzały i niejasny, co nie umknęło uwadze Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym rozpoczęto pracę, by uprościć system wydawania skierowań sanatoryjnych i całkowicie zrezygnować z papierowych wersji skierowań.

Służba zdrowia przenosi się na elektroniczne systemy

O tym, jak wygodna może być cyfryzacja, przekonaliśmy się w momencie wejścia w życie recept elektronicznych. E-recepty całkowicie rozwiązały problem aptekarzy, którzy niejednokrotnie nie byli w stanie odczytać nazw leków przepisywanych przez lekarzy, uznających najwyraźniej, że czytelne pisanie jest stratą czasu. E-recepty okazały się również dużym ułatwieniem dla pacjentów, ponieważ nie muszą już pilnować żadnych papierowych świstków. Podobnie jest z elektronicznymi skierowaniami, niesamowicie upraszczającymi proces rejestracji na badania, czy właśnie pobyt w uzdrowisku. E-skierowania to wstęp do większych zmian w obrębie leczenia uzdrowiskowego. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zasadę, że to pacjent wybiera sobie sanatorium, w którym chce odbyć leczenie. Dotychczas tę decyzję podejmował lekarz.

Zobacz też: https://prowitaminy.pl/czy-wyleczenie-bialaczki-jest-mozliwe/.