Kiedy warto iść do pulmonologa?

Kiedy warto iść do pulmonologa?

Pulmonolog to specjalista w zakresie chorób układu oddechowego. Powszechnie pulmonologów uważa się za lekarzy od płuc, a ich popularność znacząco wzrosła przez Covid-19. Osoby, które mierzą się z powikłaniami po chorobie, wydłużają kolejki do pulmonologa na NFZ. Zajęte terminy sięgają zenitu. Chcąc szybko udać się na wizytę u specjalisty, trzeba liczyć się z koniecznością umówienia wizyty prywatnej.

Kiedy iść do pulmonologa?

Wskazaniem do pogłębienia diagnostyki układu oddechowego będą określone objawy. Między innymi trudności z oddychaniem, ból klatki piersiowej, płytki, utrudniony oddech, czy długotrwały kaszel. O konieczności wizyty u pulmonologa najczęściej informuje lekarz rodzinny, który w przypadku leczenia na NFZ, musi wypisać skierowanie do specjalisty. Przy leczeniu prywatnym skierowanie nie jest wymagane. Warto pamiętać, że pulmonolog zajmuje się rozmaitymi schorzeniami układu oddechowego, dlatego wszelkie odstępstwa od normy są wystarczającym powodem, by udać się na profesjonalne badanie. Pamiętajmy, że choroby dróg oddechowych są bardzo niebezpieczne i żadnych objawów nie wolno ignorować.

Dobry pulmonolog — prywatnie czy na NFZ?

Prywatna wizyta u lekarza zawsze wiąże się z większym komfortem. Przede wszystkim nie trzeba długo czekać na wizytę. W przypadku NFZ na konsultację u pulmonologa można czekać nawet rok. Choroba nie cofnie się na czas oczekiwania wizyty, dlatego czasami po prostu nie ma wyjścia i trzeba umówić się do lekarza prywatnie. Cena wizyty u pulmonologa nie jest bardzo wysoka i sięga średnio niecałych 200 zł. Warto jednak pamiętać o kosztach badań, które mogą znacznie podwyższyć koszt wizyty. Ewentualną dalszą diagnostykę warto omówić z pulmonologiem na konsultacji, by drogie badania mimo wszystko wykonać na NFZ.