Stymulator starości jako narzędzie do zrozumienia potrzeb seniorów w Ostrowie Wlkp.

Stymulator starości jako narzędzie do zrozumienia potrzeb seniorów w Ostrowie Wlkp.

Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta Ostrów Wlkp., poinformował PAP o inicjatywie zakupu stymulatora starości. Celem tego działania była przygotowanie dla mieszkańców miasta serii warsztatów ukierunkowanych na lepsze zrozumienie i empatię wobec osób starszych.

Górski podkreślił, że pierwszymi uczestnikami szkoleń byli urzędnicy miejski. Następnie warsztaty zostały skierowane do członków rad osiedlowych oraz uczniów siódmej i ósmej klasy szkół podstawowych.

Program szkolenia został podzielony na trzy moduły. Pierwsza część to warsztaty, które dotyczą stereotypów i skojarzeń związanych ze starością. Po nich następuje wykład poświęcony procesowi starzenia się organizmu człowieka.

Jednak, jak zapowiedział Górski, najistotniejszym elementem szkolenia jest praktyczne doświadczenie z użyciem symulatora starości. Urządzenie to, nabyte przez miasto za sumę 8 tys. zł, symuluje zmiany i wyzwania, które niesie ze sobą wiek senioralny.

Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję nałożyć specjalne elementy symulatora, takie jak obciążniki, ściągacze, okulary korekcyjne, rękawice czy nauszniki. Te elementy symulują ograniczenia związane z procesem starzenia się.

Górski dodał: „Zadania, które na co dzień wydają nam się proste, stają się wyzwaniem. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy szkolenia zyskują świadomość trudności, z jakimi borykają się osoby starsze w codziennym życiu”.