Pierwszy dzwonek na maturę 2024 – egzaminy w szkołach Powiatu Ostrowskiego

Pierwszy dzwonek na maturę 2024 – egzaminy w szkołach Powiatu Ostrowskiego

Wtorkowy poranek 7 maja o godzinie 9:00 zapoczątkuje długo oczekiwany przez uczniów okres maturalny. To właśnie tego dnia, na terenie całego kraju, rozpoczną się egzaminy końcowe. Szkoły podlegające Powiatowi Ostrowskiemu, przyjmą w tym roku do zdawania matury łącznie 1 140 osób.

Niedawno, bo 26 kwietnia 2024 roku, edukację zakończyło w szkołach średnich Powiatu Ostrowskiego aż 1.204 młodych ludzi. Byli to zarówno absolwenci liceów ogólnokształcących – 676 osób, jak i techników, którymi zostało 528 uczniów. Niemniej jednak nie wszyscy planują zdawać maturę. Wśród licealistów taką decyzję podjęło 97,8%, natomiast pośród uczniów technikum – 83,7%.

Swoją drogą edukacyjną zakończyło również 99 dorosłych uczniów: 79 ze szkół branżowych II stopnia oraz 20 z liceów ogólnokształcących dla dorosłych. Z tej grupy do matury przystąpi jednak znacznie mniejszy procent, odpowiednio: 31,6% i 60%.

Egzamin maturalny w 2024 roku, podobnie jak rok wcześniej, odbędzie się w dwóch różnych formułach. Większość maturzystów zdecydowała się na wersję „Formuła 2023”. Dotyczy to między innymi absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących (zdających po raz pierwszy lub ponownie), absolwentów 5-letnich techników (zdających po raz pierwszy) oraz absolwentów branżowych szkół II stopnia, kontynuujących naukę po 8-letniej szkole podstawowej (również zdających po raz pierwszy). Z kolei „Formuła 2015” skierowana jest do absolwentów wszystkich typów szkół z lat ubiegłych (na przykład 3-letnich liceów ogólnokształcących, 4-letnich techników) a także absolwentów branżowej szkoły II stopnia, którzy kontynuowali edukację po gimnazjum (zdających po raz pierwszy lub ponownie).