Cyberprzestępcy powracają. Jak się chronić?

Cyberprzestępcy powracają. Jak się chronić?

Co jakiś czas w ramach naszego portalu można przeczytać artykuł, w którym ktoś pada ofiarą oszustw internetowych. Ostatnim razem pisaliśmy o mieszkance powiatu krotoszyńskiego, która zachęcona potencjalnie wielkim zyskiem, została oszukana, a przestępcą udało się wyłudzić na jej dane kredyt. Dzisiaj przyjrzymy się, na co uważać, serfując po sieci i w jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Zachęcamy do lektury.

Zabezpieczenie komputera

Wielu z nas na co dzień korzysta z komputera czy smartphone. Wykonujemy przelewy, kupujemy różne produkty przez internet. Jak więc można zabezpieczyć nasz sprzęt przed cyberatakami? Oprogramowanie antywirusowe zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko dba o to, aby nasz sprzęt działał bez zarzutów i nie łapał wirusów. Wiele z oferowanych rozwiązań posiada także ochronę rzeczywistą. Dzięki niej chronieni jesteśmy przez cały czas swojej aktywności w internecie. Mając taką ochronę, nawet gdy odwiedzimy podejrzaną stronę. Wyświetli nam się wtedy stosowny monit, informujący nas o zagrożeniu. Pozwala to na uchronienie się przed potencjalnym zagrożeniem.

Zdrowy rozsądek

Zabezpieczenie komputera to jedno, jednak nic nie zastąpi zwyczajnego zdrowego rozsądku. Jeśli otrzymujemy jakiś podejrzany odnośnik do strony internetowej, czasami warto sobie odpuścić. Gdyż bardzo często taki link prowadzi bezpośrednio do strony, która może sprowadzić na nas zagrożenie. Popularnym ostatnio sposobem działania oszustów internetowych jest wysyłanie na losowo wybrane numery, informacji o zaległości w płatności za prąd czy telewizję kablową. Najczęściej jest to kwota rzędu kilku złotych. W wiadomości znajdziemy także specjalny link, dzięki któremu możemy od razu zrealizować płatność rzekomego zadłużenia. Po jego otworzeniu ukarze się nam strona łudząco podobna do strony naszego banku. Nie należy jednak wykonywać za jej pomocą żadnego przelewu, gdyż jest to próba wyłudzenia naszych loginów i haseł do bankowości internetowej.
W przypadku gdy otrzymamy wiadomość o podobnej treści, radzimy zadzwonić do swojego dostawcy usługi, której SMS dotyczy i zapytać, czy to faktycznie dana firma jest nadawcą takiej informacji.

Zakupy w internecie

Wielu z nas nie wyobraża sobie już życia bez wygodnych zakupów przez internet. Pozwalają one zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Niestety i w tym przypadku możemy paść ofiarą oszustwa. Znanych jest wiele przypadków osób, które zamiast np. zamówionego telefonu, otrzymywała w paczce ziemniaka. Jak się uchronić przed taką sytuacją? Przede wszystkim kupujmy tylko u zweryfikowanych sprzedawców. Na wielu stronach internetowych istnieje system ocen sprzedawcy. Dzięki nim możemy zapoznać się z opiniami innych osób, które zamawiały z danego sklepu. Jeśli poszukujemy sprzętu używanego, warto po konsultacji ze sprzedającym pojechać osobiście na miejsce sprzedaży i w taki sposób dokończyć transakcje. W przypadku gdy w grę wchodzi tylko wysyłka, warto zapytać sprzedawcę, czy zgodzi się on na wysyłkę za pobraniem, dzięki której dopiero odbierając przedmiot u kuriera, dokonamy płatności. Pozwala to uniknąć wielu nie przyjemności.

Mamy nadzieje, że nasze wskazówki przyczynią się do poprawy państwa bezpieczeństwa w sieci. Te proste porady być może pozwolą państwu uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niebezpieczeństwami w internecie.