Trudny weekend dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej

Trudny weekend dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej

Orkan Dudley i niż Eunice pokazali, czym jest siła natury. Ogrom zniszczeń jest widoczny zarówno w nadmorskich miejscowościach, jak i w głębi lądu. Straty są widoczne również w Ostrowi Mazowieckiej. W wyniku silnego wiatru wiele osób straciło dostęp do energii elektrycznej i wody. Weekend był niezwykle trudny dla strażaków i zwykłych mieszkańców miasta.

Awarie na niespotykaną dotąd skalę

Silny wiatr dokonał na terenie Ostrowi Mazowieckiej wiele zniszczeń, jednak najpoważniejsze okazały się te związane z zerwanymi liniami energetycznymi. Z oficjalnego oświadczenia Urzędu Miasta możemy wyczytać, że wielogodzinne przerwy w dostawie prądu wynikają z niespotykanej dotąd skali awarii.

W najgorszej sytuacji są miejscowości wokół Ostrowi Mazowieckiej. W pojedynczych budynkach prądu wciąż nie ma. Usuwanie awarii linii energetycznych  i pozostałych skutków nawałnic wciąż trwa. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków problem braku dostępu do energii elektrycznej udało się rozwiązać jeszcze w sobotę, wieczorem.

W sobotę część mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej nie miała również dostępu do wody. Taka kombinacja stanowiła spory dyskomfort i utrudnienie. Na szczęście tę awarię udało się usunąć szybciej niż problem z dostępem do prądu.

Jak przygotować się na awarie prądu w przyszłości?

Nawałnice staną się wkrótce stałym elementem prognoz pogody w Polsce. Powinniśmy być na to gotowi, bez względu na to, gdzie mieszkamy. Warto zakupić skromny zapas świeczek lub baterii do specjalnych lamp i latarek. Przyda się również zapas wody w butelkach, trochę prowiantu (kiedy nie ma możliwości gotowania, człowiek ma ochotę na dobre przekąski) oraz produkty, które urozmaicą nam spędzanie czasu bez dostępu do elektroniki. Mogą to być książki, gry planszowe lub krzyżówki.

Osoby zamieszkujące na prywatnych posesjach powinny również zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na zewnątrz domu. Warto również przyjrzeć się zadaszeniu i wszystkim elementom, które mogą okazać się niewystarczająco odporne na podmuchy silnego wiatru.

 

Jeden komentarz o “Trudny weekend dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej

  1. Niestety nawałnice będą coraz częstsze i trzeba się na nie przygotować, wyposażając w prowiant i zabezpieczając dom przed uszkodzeniami.

Comments are closed.