Czy jesteś mistrzem ortografii? Sprawdź się w Ostrowskim Dyktandzie!

Czy jesteś mistrzem ortografii? Sprawdź się w Ostrowskim Dyktandzie!

Za kilka dni będziemy mieli okazję zmierzyć się z innymi uczestnikami w III Ostrowskim Dyktandzie. Uczestnicy powalczą o tytuł Mistrza Ortografii, co wbrew pozorom nie jest wcale łatwe. Konkurs rozpocznie się 15 marca w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej.

Konkurs ortograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

III Ostrowskie Dyktando to wydarzenie, w którym udział wezmą osoby w różnym wieku. Zaplanowano trzy kategorie: dla uczniów ze szkół podstawowych, uczniów ze szkół średnich oraz dla dorosłych. Pierwsza grupa zasiądzie do dyktanda o godzinie 10:30, druga o 12:30. Konkurs dla dorosłych odbędzie się trochę później, bo o godzinie 17:00.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone nieco ponad tydzień później, bo 24 marca. Odczytywanie wyników i wręczanie nagród rozpocznie się o godzinie 17:00. Uroczystość także odbędzie się w Starej Elektrowni przy ulicy 11 Listopada 7.

Polska ortografia najtrudniejsza na świecie?

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata. Urodzeni w Polsce nie odczuwają tego na co dzień, ale ortografia sprawia kłopoty wielu rodakom. Trudności w poprawnym pisaniu i mówieniu są widoczne zwłaszcza u osób, które nie przepadają za czytaniem książek i nie jest to złośliwość, a fakt.

Podstawowa polska ortografia jest trudna, ale prawdziwym wyzwaniem są wyjątki, których w naszym języku jest wiele, chociaż rzadko się ich używa. Czy słyszeliście o takim słowie, jak gżegżółka? Ten wyraz wygląda okropnie, ale tak właśnie wygląda poprawny zapis gwarowej nazwy dla popularnego ptaka: kukułki. Innym przykładem będzie również przymiotnik: ponadtrzyipółkilogramowy. Przy tym rzeżucha, tak popularna na szkolnych dyktandach, wydaje się bułką z masłem.

Takich pułapek jest w polskiej ortografii mnóstwo. I tylko najlepsi są w stanie poradzić sobie z wyzwaniem konkursowego dyktanda. Za wszystkich uczestników III Ostrowskiego Dyktanda trzymamy kciuki!