Zakaz wstępu do lasu przedłużony!

Zakaz wstępu do lasu przedłużony!

W lutym różne regiony w Polsce zmagały się z silnym wiatrem, który wyrządził mnóstwo szkód. W związku ze zniszczeniami, jakich dokonały wichury w Nadleśnictwie w Ostrowi Mazowieckiej, wprowadzono wtedy zakaz wstępu do lasu. Niestety, wciąż jest tam niebezpiecznie, w związku z czym okresowy zakaz wstępu przedłużono aż do 9 kwietnia.

Wiosna bez spacerów po lesie

Coraz dłuższe dni i ładna pogoda za oknem zachęcają do rozpoczęcia regularnych spacerów. Niestety, mieszkańcy okolic w pobliżu terenów leśnych objętych zakazem nie pospacerują sobie po leśnych ścieżkach. Zakaz wstępu przedłużono do 9 kwietnia, a powodem są zniszczenia, których dokonały lutowe wichury.

Leśniczy nie zdążyli oczyścić popularnych tras z połamanych gałęzi. Wciąż istnieje również ryzyko, że drzewa osłabione przez wiatr przewrócą się w najmniej spodziewanym momencie. Przy wejściach do terenów objętych zakazem wstępu będą wisiały stosowne tabliczki. Warto przestrzegać zakazu, mimo nieodpartej pokusy spaceru po pięknych okolicach.

Połamane drzewa zagrożeniem dla ludzi

Wbrew pozorom wypadki z udziałem powalonych drzew i spadających gałęzi nie są rzadkością. Zdarza się, że przyczyną tragedii jest nawet nieumiejętne ścinanie drzewa. Przygniecenie drzewem może się skończyć bardzo źle dla osoby, która miała nieszczęście znaleźć się w złym miejscu i złym czasie.

Wiosenna pora niesie za sobą jeszcze jedno zagrożenie, zarówno dla ludzi, jak i dla samego lasu i jego mieszkańców. Suche pokrycie gleby jest bardzo podatne na iskry, które często kończą się pożarem. Warto więc pamiętać także o odpowiedzialnym zachowaniu także w tych miejscach, gdzie zakaz wstępu nie obowiązuje.

Czasami spacer po lesie warto zastąpić wizytą w lokalnym parku miejskim lub udać się na wycieczkę rowerową poza miasto. Alternatyw jest mnóstwo!

Więcej informacji na temat życia w zgodzie z naturą znajdziecie na stronie: wokolnatury.pl.