Dzieci w kościele. Nie wszystkim się to podoba!

Dzieci w kościele. Nie wszystkim się to podoba!

Kościół zmaga się ostatnio ze swego rodzaju kryzysem wizerunkowym, jednak w Polsce wciąż nie brakuje wiernych. Ostatnio trafiliśmy w sieci na ciekawy artykuł (opublikowany na stronie eDziecko.pl), w którym pochylono się nad kwestią niegrzecznych dzieci w kościele. Okazało się, że nie wszyscy cieszą się z obecności dzieci na mszy.

Dzieci powinny chodzić na osobne nabożeństwa?

W wielu parafiach o określonych godzinach odbywają się msze święte dedykowane dzieciom. Na tego typu nabożeństwach kazanie jest omawiane w bardziej przystępny sposób. Msza święta jest ciekawsza dla dzieci, śpiewa się wesołe piosenki i nikt nie ma pretensji o hałas. Nie wszyscy rodzice decydują się jednak na uczęszczanie na dziecięce msze. Niektórym nie odpowiada na przykład inna godzina. I tutaj pojawia się problem. Problem z niegrzecznymi dziećmi.

Zdarza się, że maluchy płaczą, są niespokojne lub chcą wcześniej iść do domu, gdyż zwyczajnie się nudzą. W pewnym wieku jednak dzieci powinny już umieć się skoncentrować i grzecznie wytrzymać na 45-minutowej mszy. Czasami trudno się dziwić zniecierpliwieniu ogółu, gdy dziecko krzyczy i marudzi, a cała reszta usiłuje się skupić.

Dzieci nie potrafią, czy nie chcą być grzeczne?

Wychowanie dziecka to sztuka. Nie wszyscy rodzice są na tyle konsekwentni, by ich kilkulatek zachowywał się nienagannie w każdej sytuacji. Dzieci są niecierpliwe i nie rozumieją słowa nie. Zwłaszcza młodsze dzieci trudno jest uspokoić.

Jednocześnie warto pamiętać, że dzieci nie są głupie. Czasami trzeba im coś wytłumaczyć i zachęcić je do pokonywania złych zachowań. Bo o ile krzyczący w kościele dwulatek nie budzi zniesmaczenia, o tyle w przypadku starszego dziecka jest to już mniej akceptowane. W tym przypadku warto metodą małych kroków zadbać o poprawę zachowania. Będzie to zapewne wymagało prób i błędów, a także czasu. Z pewnością jednak to może się udać!

A Wy co sądzicie o dzieciach w kościele? Zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu na stronie: https://infoturek.pl/dzieci-i-mlodziez-z-powiatu-pozytecznie-spedzaja-czas/.