Cmentarz żydowski w Ostrowi doczeka się upamiętnienia!

Cmentarz żydowski w Ostrowi doczeka się upamiętnienia!

Pochodzący z pierwszej połowy XVIII cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej już niedługo doczeka się honorowego upamiętnienia. Miejsce przestanie być opuszczonym i zapomnianym zabytkiem, a zyska nową świetność i należny szacunek. Kilka dni temu podpisano w tej sprawie porozumienie między miastem a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Upamiętnienie dawnych mieszkańców Ostrowi

Zanim Ostrów Mazowiecką spustoszyła II Wojna Światowa, ludność żydowska tworzyła w mieście sporą społeczność. Podobnie zresztą było w całej Polsce. Dzisiaj żyje naprawdę niewielu przodków polskich żydów w naszym kraju, natomiast ludzie, którzy odeszli, zasługują na szacunek wszystkich Polaków, niezależnie od wyznania.

Tymczasem zabytkowy cmentarz w Ostrowi od dłuższego czasu niszczał i nie otrzymywał należytej troski. W miejscu starej nekropolii działa na przykład targowisko. Pozostałością cmentarza są jedynie mogiły, siłą rzeczy niezajęte przez targ. Na cmentarzu tym znajduje się ponad 500 starych grobów, które mają niezwykłą wartość historyczną. Obecnie rozpoczęto już konserwację około 70 nagrobków, które udało się zabezpieczyć. Konserwacją zabytkowych nagrobków zajęła się Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. To tylko część działań, które będą częścią porozumienia między Ostrowią a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Przełomowy moment dla Ostrowi

Porozumienie podpisano 23 maja, a spotkanie, które zorganizowano w Galerii Sztuki Jatki, było uroczyste i zwróciło uwagę wielu osób ze środowiska. Oprócz przedstawicieli miasta oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, w wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jeszcze nie koniec. Na uroczystość zaproszono także dyrektorów szkół, przedstawicieli służb mundurowych z Ostrowi, prezesów, a także rabina Yehoshua Ellisa oraz archeologa.

Zgodnie uznano, że podpisane porozumienie jest momentem przełomowym dla miasta. Wyjątkowy cmentarz odzyska dawną świetność i ponownie stanie się własnością miasta. Warto wspomnieć, że targowisko w miejscu cmentarza utworzono tuż po II Wojnie Światowej, co może wynikać z działalności antyżydowskiej prowadzonej przez armię radziecką.