Opryski lasów na terenie Ostrowi

Opryski lasów na terenie Ostrowi

Miłośnicy spacerów po okolicznych lasach powinni uważnie rozejrzeć się za tablicami ostrzegawczymi przed wejściem do lasu. W najbliższych dniach będzie bowiem prowadzony oprysk przeciwko chrabąszczom. W tym czasie będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu i dla własnego dobra lepiej go przestrzegać.

Oprysk drzewostanu — po co?

Chrabąszcze to urocze owady słynące ze swojej gapowatości (wplątują się we włosy i wpadają do buzi rowerzystów). Niestety, chrabąszcze są również bardzo żarłoczne, począwszy od stanu larwy, na imago skończywszy. Dojrzałe chrabąszcze nieustannie konsumują zielone części drzew, w tym niezwykle cennych dębów i buków. Larwy z kolei zjadają korzenie i młode pędy roślin. Chrabąszcz jest więc sympatycznym stworzeniem, a jednocześnie bardzo szkodliwym, zwłaszcza w tak dużych ilościach, w jakich występuje obecnie.

Od czasu do czasu zdarza się, że chrabąszczy jest po prostu zbyt dużo, by móc pozostawić sprawy naturze. Człowiek ingeruje w środowisko do tego stopnia, że populacja chrabąszczy nie zawsze reguluje się w sposób naturalny. Stąd decyzja o opryskach, które pod koniec maja zostaną przeprowadzone również na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Oprysk drzewostanu ma za zadanie zmniejszyć liczbę żarłocznych chrabąszczy, bez negatywnego oddziaływania na same rośliny.

Toksyna nie jest mocno szkodliwa dla ludzi i zwierząt

Substancja stosowana w opryskach drzewostanu jest szkodliwa dla chrabąszczy, ale dla ludzi i ssaków nie stanowi większego zagrożenia. Z tego względu zakaz wstępu do lasów będzie obowiązywał tylko w dniach oprysku. Dokładny termin zależy od warunków pogodowych, dlatego warto kierować się obecnością tablic informacyjnych przy wejściach na tereny leśne.

Eksperci informują również, że przez okres dwóch tygodni od akcji, nie można zbierać runa leśnego. Jeśli zaś chodzi o same spacery, również te w towarzystwie psów, nie trzeba się martwić.

Może Cię zainteresować: https://www.agrofakty.pl/jak-usunac-rolnice-z-rzepaku/.