Szerszenie, czy jest się czego bać?

Szerszenie, czy jest się czego bać?

Szerszeń z racji swoich rozmiarów wzbudza powszechny lęk, a niekiedy nawet panikę. Pytanie, czy tego głośnego owada naprawdę trzeba się bać? Okazuje się, że nie taki szerszeń straszny, jak go malują. Znajomość charakterystycznych cech tego stworzenia może sprawić, że odtąd na spacerach w parkach i lasach będziecie czuli się bezpieczniej.

Szerszeń to taka większa osa?

Szerszeń istotnie należy do gatunku osowatych. Wygląda jak osa na sterydach, jest duży i głośny. Utarło się, że ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne. To w rzeczywistości kwestia indywidualna, natomiast obecność opuchlizny i nieprzyjemnego uczucia jest faktem, podobnie zresztą jak przy ukąszeniu osy.

Warto uświadomić sobie, że ukąszenie szerszenia nie jest bardziej niebezpieczne od ukąszenia osy. Szerszeń, mimo że duży, ma niewiele więcej jadu od osy, czy pszczoły. Kwestią kluczową jest świadomość o uczuleniu. W przypadku alergii na jad szerszeni ugryzienie istotnie może okazać się niebezpieczne, ale wciąż nie będzie śmiertelne. W przypadku uczulenia liczy się szybka reakcja i kontakt z lekarzem.

Warto również wspomnieć, że szerszenie to spokojne stworzenia, które unikają ludzi i niechętnie kąsają. Agresję wykazują właściwie tylko wtedy, gdy człowiek niepokojąco blisko zbliża się do gniazda szerszeni.

Gniazdo szerszeni — unikaj za wszelką cenę!

Szerszenie instynktownie chronią swojego gniazda. W dodatku w sytuacji zagrożenia szerszenie przestają być łagodne i gryzą całą chmarą. Przede wszystkim jest to potworny ból, a dla osób uczulonych również zagrożenie życia. Jeśli zaś chodzi o osoby nieuczulone, ukąszenie przez znaczną ilość szerszeni wciąż nie jest groźne dla życia, ale będzie bolało. W związku z tym gniazd szerszeni należy definitywnie unikać.

Podsumowując, jeden szerszeń nie jest powodem do paniki. Wystarczy nie ganiać go z miotłą i nie próbować zabić. Kiedy jednak na Twojej drodze pojawi się kilka szerszeni, zmień kierunek marszu. Z kolei jeśli to szerszenie obrały do budowy gniazda teren na Twojej posesji, wezwij specjalistyczną ekipę do pomocy.