Pies nie chce zostawać sam w domu? Warto temu zaradzić!

Pies nie chce zostawać sam w domu? Warto temu zaradzić!

W czasie pandemii zainteresowanie adopcją zwierząt domowych, zwłaszcza psów, wzrosła. Ludzie nie przewidzieli jednak tego, że praca zdalna nie będzie trwać wiecznie i do pracy trzeba będzie wrócić. W konsekwencji wiele psów dorosło do okresu dojrzałości, nie ucząc się pozostawania samemu w domu. Lęk separacyjny u zwierząt może być przyczyną poważnych utrudnień dla właścicieli, a dla zwierzęcia jest źródłem ogromnego stresu i niepotrzebnego cierpienia.

Wychowanie psa jest ważne

Psy i koty są zwierzętami uroczymi do tego stopnia, że instynktownie chcemy otoczyć je opieką i miłością. Ludzie rzadko jednak zastanawiają się nad koniecznością dostosowania tej opieki do potrzeb zwierzęcia. Jeśli kupujemy lub adoptujemy szczeniaka, niezwykle istotne jest jego wychowanie, by w przyszłości nie musieć zmagać się z trudnościami i niepotrzebnym cierpieniem zwierzęcia. Z tego powodu ważne jest również, by pies już od szczenięctwa był uczony pozostawania samemu w mieszkaniu. Eksperci wyjaśniają, że pojedyncze wyjścia do sklepu to za mało. Jak zatem należy postępować? Pewne jest, że im wcześniej rozpoczniemy trening, tym łatwiej będzie psu zaadaptować się do zasad.

Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Zwierzę należy przyzwyczajać do samotnego spędzania czasu w domu stopniowo i konsekwentnie. Jeśli trening rozpoczniemy od czasu szczenięctwa, nie powinno być z tym problemów. Przypadki, w których szczeniak nie chce zostawać sam z powodu lęku separacyjnego, są bardzo rzadkie. Jeśli jednak przyjęliśmy pod dach psa po traumie, starszego i niechętnego do pozostawania samemu, nauka także jest możliwa. Potrzebne będzie jednak wsparcie behawiorysty i duża dawka cierpliwości, także ze strony sąsiadów. Psa powinno się zostawiać samego także wtedy, gdy jesteśmy w domu. Wystarczy udać się do innego pokoju i zamknąć drzwi. Następnym krokiem będzie wychodzenie z domu i stopniowo należy ten czas wydłużać. Konsekwencja jest niezwykle istotna, by nie utrudniać pracy sobie i psu.