Sezon na kradzieże: jak ustrzec się od włamywaczy?

Sezon na kradzieże: jak ustrzec się od włamywaczy?

W Ostrowi Mazowieckiej ruszyła kampania edukacyjna, której celem jest zachęcanie mieszkańców do zabezpieczania swojego mienia przed złodziejami. Jesteśmy w trakcie sezonu urlopowego, który jest również sezonem złodziei. Włamywacze są w stanie pokonać wiele przeszkód, ale dobre zabezpieczenia mogą skutecznie zniechęcić przed kradzieżą.

Chroń dorobek swojego życia

Nie po to człowiek pracuje całe dorosłe życie, by bezsilnie patrzeć, jak ktoś nieuczciwy odbiera to, co najcenniejsze. Zapracowani Polacy zasługują na udane urlopy, jednak nie mogą zapominać o tym, że opuszczone czasowo domy i mieszkania to wabik na złodziei. Czy to oznacza, że lepiej nie wyjeżdżać? Nie, po prostu warto maksymalnie się zabezpieczyć. Dla przykładu cenne przedmioty w postaci biżuterii, gotówki, czy dokumentów warto zdeponować w banku. Już mamy pewność, że te najcenniejsze przedmioty nie zostaną skradzione. Elektroniki nie da się niestety przechować w banku, dlatego warto postarać się o to, by złodzieja zniechęcić do włamania. W tym celu pomocne okażą się systemy antywłamaniowe, alarmy, dobre drzwi i przede wszystkim dobre zamki w drzwiach — takie, których nie sforsuje byle wytrych.

To zawsze rób przed wyjazdem

Spośród dobrych praktyk urlopowych można wyróżnić zakręcanie wody i gazu, a także wyłączanie prądu (jeśli macie alarm, ten ostatni punkt odpada). To ochrona przed awariami, której nie zaszkodzi stosować. Tymczasem wracając do kwestii złodziei, nie zaszkodzi dogadać się z sąsiadami. Wystarczy uprzedzić zaprzyjaźnionych sąsiadów o urlopie i poprosić o telefon na policję w przypadku wszelkich podejrzanych wydarzeń w obrębie pozostawionego domu. A jeśli nie dogadujecie się z sąsiadami, poproście przyjaciół o zaglądanie do domu i podlewanie kwiatków. Złodzieje zwykle obserwują dom przed akcją, dlatego pojawiający się w nieprzewidywalnych godzinach lokator może zniechęcić ich do próby włamania. Na koniec warto przypomnieć o konieczności zamykania wszystkich okien w domu. Nie ułatwiajmy złodziejom zadania. Dobre zabezpieczenia z dużym prawdopodobieństwem skłonią złodziei do poszukiwania szczęścia gdzie indziej.