Jak rozpoznać stres u psa lub kota?

Jak rozpoznać stres u psa lub kota?

Opieka nad psem lub kotem to czysta radość dla wszystkich miłośników zwierząt. Nie zmienia to faktu, że zajmowanie się pupilem czasami jest szczególnie trudne. Dzieje się tak na przykład w momencie, gdy w naszym życiu pojawiają się zmiany, niezwykle stresujące dla czworonogów. Jak rozpoznać stres u psa czy kota i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać stres u kota?

Koty to niezwykle wrażliwe zwierzęta, które w dodatku bardzo źle reagują na stres. Niepokój u kota objawia się skierowanymi do tyłu uszami, drżeniem ciała, napięciem mięśni, unikaniem kontaktu z człowiekiem i zmianami w codziennej rutynie. Stres u kota może objawiać się również głośną, gardłową wokalizacją, wymiotami i brakiem zainteresowania jedzeniem. Co wtedy? Należy zlokalizować źródło stresu (remont, goście, nowy członek rodziny), a następnie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u kota. Zestresowane zwierzę potrzebuje wsparcia swojego opiekuna, uwagi i bezpiecznego miejsca do wypoczynku. Czasami warto sięgnąć również po naturalne środku na uspokojenie dla kotów.

Jak wygląda stres u psa?

Stres u psa jest widoczny niemal od razu. Zwierzę kuli ogon, unika kontaktu z człowiekiem, nie patrzy w oczy i ma podkulone uszy. Właściciel czworonoga od razu zauważy, że pupil jest zestresowany i wymaga pomocy. Zestresowany pies może często się oblizywać, ziewać i załatwiać się w domu. Co wtedy? Należy dać psu przestrzeń do relaksu. Najprostszym sposobem jest umożliwienie pupilowi odbycia drzemki w bezpiecznym miejscu. Psy mogą również rozładowywać stres poprzez gryzienie. W przypadku sytuacji stresowych, których nie da się uniknąć (przeprowadzka, remont, impreza sylwestrowa), warto sięgnąć po naturalne, ziołowe suplementy na uspokojenie dla psów.