Projekt wsparcia dla gromadzenia wody deszczowej w Ostrowie Wlkp. oferuje do 2 tys. złotych dofinansowania

Projekt wsparcia dla gromadzenia wody deszczowej w Ostrowie Wlkp. oferuje do 2 tys. złotych dofinansowania

Ostrów Wielkopolski zainicjował program pomocowy dla swoich mieszkańców, którzy są zainteresowani gromadzeniem i wykorzystywaniem wody opadowej. Dla takiego ekologicznego podejścia mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 2 tysięcy złotych.

W tegorocznym budżecie miasta Ostrów Wielkopolski przeznaczono na ten cel 100 tysięcy złotych. Jest to kontynuacja programu „Ostrów łapie deszcz”, który został uruchomiony w roku 2020 i od tego czasu przekazał łącznie 600 tysięcy złotych na wsparcie tego typu inicjatyw.

Prezydent Beata Klimek informuje, że do tej pory na terenie Ostrowa Wielkopolskiego powstało ponad 500 zbiorników gromadzących wodę deszczową.

Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta, podkreśla, że celem projektu jest promowanie efektywnego zarządzania wodą deszczową wśród mieszkańców. Jak tłumaczy: „Każdy litr zgromadzonej wody zmniejsza ryzyko zalania, jak również suszy. Dodatkowo powoduje obniżenie zużycia wody pitnej. Wysokość dofinansowania, zależy od rodzaju instalacji i wynosi od 500 do 2 tysięcy złotych na każdą instalację”.

Na szczegóły dotyczące tego dofinansowania Mikołaj Kostka wyjaśnia, że mieszkaniec, który na swoją posesję postawi zbiornik na deszczówkę o pojemności do 500 litrów, może liczyć na dofinansowanie w wysokości 500 złotych. Jeśli zbiornik będzie miał pojemność powyżej 500 litrów, dofinansowanie wyniesie 1 tysiąc złotych. Natomiast propozycja 2 tysięcy złotych jest dla tych, którzy decydują się na montaż nowego zbiornika podziemnego.