Muzeum Dom Rodziny Pileckich już otwarte!

Muzeum Dom Rodziny Pileckich już otwarte!

W środę. 2 listopada, nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To wyjątkowe miejsce poświęcone dziejom rodziny niezwykłych bohaterów i patriotów. Na otwarciu obiektu pojawił się między innymi prezydent Andrzej Duda. Dumy z otwarcia nowoczesnego muzeum w Ostrowi Mazowieckiej nie krył również szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki zapisał się w pamięci Polaków jako bohater wojenny i patriota, który poświęcił własne życie, by walczyć za kraj. Urodzony w 1901 roku Witold, później rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, stał się współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, a także walczył w szeregach Armii Krajowej podczas II Wojny Światowej. Przebywał również w Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu. Prywatnie mąż Marii Pileckiej, z domu Ostrowskiej.

O bohaterskiej działalności Pileckiego na rzecz kraju można pisać książki. Był to człowiek, który nie dał się złamać i który przetrwał koszmar wojny. Niestety, ten dzielny człowiek nie otrzymał nagrody za swoje poświęcenie. Władze komunistyczne postanowiły skazać Pileckiego na karę śmierci. W 1948 roku wykonano wyrok śmierci, którego powodem było między innymi nielegalne posiadanie broni… Wszystkie oskarżenia były podobnie absurdalne. Wyrok unieważniono w 1990 roku i chociaż nie miało to znaczenia dla Pileckiego, to dla jego rodziny owszem.

Muzeum utworzone w domu Marii Pileckiej

W czasie II Wojny Światowej Polska pełna była cichych bohaterów, bezinteresownie walczących za kraj. Historia rodziny Pileckich opisuje tragedie, których w tamtych czasach doświadczało wielu Polaków. Muzeum Dom rodziny Pileckich utworzone w prawdziwym domu Marii Pileckiej, żony Witolda, ma niezwykły klimat i jest naprawdę ciekawe. Obowiązkowy przystanek na mapie Ostrowi Mazowieckiej!