Świętowanie Dnia Niepodległości i Dnia Świętego Marcina

Świętowanie Dnia Niepodległości i Dnia Świętego Marcina

Dzień Narodowej Niepodległości, obchodzony w Polsce 11 listopada jest wydarzeniem pełnym radości i dumy. Jest to czas, kiedy wspominamy o odzyskaniu przez nasz kraj suwerenności po 123 latach zaborów, co miało miejsce w roku 1918. To święto ma moc unifikacji narodu, podkreślając jedność wszystkich Polaków bez względu na różnice.

Uroczystości związane z tym dniem obejmowały składanie kwiatów w miejscach upamiętniających naszą historię. Modlitwy za Ojczyznę i Miasto były także ważnym elementem tradycyjnej Mszy Świętej.

W Ostrów Wielkopolski, Władze miasta postanowiły uczcić ten dzień również lokalną tradycją, jaką jest obchodzenie dnia Świętego Marcina. Mieszkańcy miasta zostali poczęstowani specjalnymi rogalami marcińskimi – słodkością, której spożycie tego dnia jest uważane za konieczne.

Częścią świętowania jest też odwiedzanie grobu płk. Wincentego Juliana Broniwoja Orlińskiego, honorowego obywatela Ostrów Wielkopolski. Orliński był uczestnikiem Powstania Warszawskiego i jest powszechnie uważany za przyjaciela miasta.

Na zakończenie dnia, mieszkańcy miasta gromadzą się w Domu Katolickim na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jest to inicjatywa lokalnej grupy harcerskiej – Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski, która co roku organizuje to wydarzenie.