Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy

Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy

W ostatnich latach pojawiła się możliwość organizacji różnego rodzaju zrzutek w Internecie. Bardzo wiele jest osób w potrzebie, które naprawdę potrzebują wsparcia innych choćby ze względu na chorobę. Niestety, coraz częściej możemy spotkać zrzutki, które na pierwszy rzut oka wydają się prawdziwe, niestety po dokładniejszej weryfikacji okazuję się, że są one oszustwem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób możemy rozpoznać fałszywą zbiórkę.

Zweryfikowane portale

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, na jakim portalu została zorganizowana zrzutka. Portale typu zrzutka.pl czy pomagam.pl, zawsze starają się zweryfikować, czy osoba zakładająca zbiórkę faktycznie zbiera na ten cel. Weryfikują oni także tożsamość osoby, która zbiera pieniądze. Warto zwrócić uwagę, czy dane osoby ubiegającej się o fundusze zostały potwierdzone, oraz czy przedstawiła ona dowody na np. swoją chorobe, czy trudną sytuację życiową. W ostatnim czasie można zaobserwować na różnych grupach na portalach społecznościowych posty z prośbą o pomoc. Niestety w niektórych przypadkach zostaje tam opisana sytuacja osoby potrzebującej, jednak nie można stwierdzić czy faktycznie osoba go wstawiająca jest w potrzebie. Często takie zbiórki są fałszywe, a podany tam jest jedynie numer konta do wpłaty. W takich przypadkach warto spróbować zweryfikować osobę proszącą o pomoc, gdy jest to nie możliwe, lepiej odpuścić pomoc takiej osobie.

Zobaczmy co sądzą inni

Często pod tego typu zbiórkami możemy przeczytać opinie czy też słowa otuchy dla osób w potrzebie. Wczytując się w nie, możemy zobaczyć, czy inne osoby pomagają i czy mieli do czynienia z osobą, która założyła zrzutkę. Jeśli widzimy, że sama zrzutka została założona kilka dni bądź tygodni temu, a na jej koncie nie zostały zaksięgowane jeszcze żadne pieniądze, możemy podejrzewać, że zbiórka może być fałszywa.

Natrętne zbiórki

W przypadku prawdziwych zrzutek, osoby proszące o pomoc nie są natarczywe. Często na wyżej wymienionych zrzutkach na Facebooku, osoby ubiegające się o pomoc piszą masę komentarzy, które mają na celu wzbudzenie litości u potencjalnych darczyńców. To także może być oznaka chęci wyłudzenia od nas pieniędzy.

Podsumowując, jeśli chcemy pomagać w takich sytuacjach (do czego oczywiście serdecznie namawiamy) warto zwrócić uwagę, czy osoba ubiegająca się o pomoc faktycznie jest w potrzebie. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut na weryfikację, aby potwierdzić prawdomówność osoby potrzebującej wsparcia.