Wielkopolscy parlamentarzyści na czele komisji sejmowych: Jarosław Urbaniak, Andrzej Grzyb i Tadeusz Tomaszewski

Wielkopolscy parlamentarzyści na czele komisji sejmowych: Jarosław Urbaniak, Andrzej Grzyb i Tadeusz Tomaszewski

Wśród wielkopolskich reprezentantów w Sejmie, trzech z nich od teraz będzie kierować komisjami sejmowymi. Prezesami zostali Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Grzyb reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe wywodzący się z Ostrzeszowa oraz Tadeusz Tomaszewski należący do Lewicy, którego domem jest Gniezno.

Jednakże istnieje grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy do tej pory nie przystąpili do żadnej z komisji. Przeglądając informacje dostępne na ich oficjalnych stronach sejmowych, w zakładce „Przynależność do komisji i podkomisji” widnieje adnotacja stwierdzająca „Brak aktywności”. Wśród tych „nieaktywnych” członków znajdują się także osoby pełniące funkcje rządowe, między innymi Marlena Maląg, Katarzyna Sójka oraz Jan Dziedziczak.

Jarosław Urbaniak, który obejmuje stanowisko przewodniczącego komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, podkreśla, że według obowiązujących przepisów osoby zasiadające w rządzie nie mogą jednocześnie pełnić roli członków komisji. Dotyczy to zarówno ministrów, jak i podsekretarzy stanu, a także prezydenckich ministrów.