Ostrów Mazowiecka przyjazna owadom zapylającym!

Ostrów Mazowiecka przyjazna owadom zapylającym!

Ostrów Mazowiecka postanowiła aktywnie działać na rzecz lokalnych owadów zapylających. W tym celu w przestrzeni miejskiej utworzono czarujący, zielony azyl zwany Motylim Kącikiem. Ta pierwsza tego typu inicjatywa w mieście. Liczymy, że w przyszłości będzie ich więcej!

Zielony azyl dla zwierząt

Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że człowiek zdecydowanie zbyt agresywnie traktuje dobra naturalne. Niestety, jest już za późno na to, by zapobiec zniszczeniom mającym negatywny wpływ na światową florę i faunę. Wciąż jednak można zminimalizować szkody, a także pomóc naturze w odrodzeniu.

Jednymi z najważniejszych stworzeń na Ziemi są owady zapylające. To dzięki nim rośliny mogą się rozmnażać, a wiele gatunków zwierząt ma pokarm niezbędny do życia. I chociaż wielu z nas nie przepada za owadami, to właśnie dzięki nim wciąż możemy cieszyć się piękną naturą. Bez nich świat zamieniłby się w pustynię, a ludziom szybko zaczęłoby brakować żywności. Nie jest to kusząca perspektywa, dlatego do akcji ratowania środowiska włączają się również polskie samorządy. W Ostrowi Mazowieckiej wykonano w tym celu Motyli Kącik, czyli azyl dla owadów i ptaków.

Piękna ozdoba okolic Ratusza

Motyli Kącik jest w praktyce terenem obok Ratusza w Ostrowi Mazowieckiej. Miejsce to elegancko zagospodarowano, sadząc kilkaset sztuk roślin, między innymi lawendy i kocimiętki, a także stawiając domki dla owadów. Nie obyło się również bez posadzenia drzew. Taka aranżacja cieszy oko i sprzyja naturze, choć pozornie jest niewielką zmianą.

Eksperci tłumaczą, że owadom wystarczy nawet skromny pas zieleni w przestrzeni zabudowanej, dlatego zdecydowanie warto sadzić rabatki i upiększać takie miejsca, jak ronda, czy skwery. To mała zmiana, która może korzystnie wpłynąć na rozwój lokalnej zieleni i pomóc dzikim zwierzętom.